Milletimizin, büyük bir onur mücadelesiyle  Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde tarih sahnesinde bir kez daha şahlanışının destanıdır. . 19 Mayıs 1919
 19 Mayıs meşalesi, Samsun’da ateşlenmiş, bütün Anadolu’yu parlayan bir güneş gibi aydınlatmıştır,
Kim ne derse desin 19 Mayıs ruhu; Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür. 
Ya Atatürk Samsun’dan bir daha gelseydi; “Ben size nasıl bir ülke teslim ettim, siz ne hale getirdiniz” diye sorardı ve yapacağı ilk iş herhalde cumhuriyetin yerine başka bir rejim arayanları, din üzerinden siyaset yapanları, cumhuriyetin değerlerini tahrip edenleri, yolsuzluğu meşru hale getirenleri, hukuk devletini yok sayanları, ülkeyi bölmeye ve parçalamaya çalışanları, vatana ihanet edenleri, Batı kültürü yerine Arap kültürünü dayatanları sürgüne gönderirdi. Cumhuriyet ve Laiklik Atatürk’le özdeşleşmiştir. 19 Mayıs’ı kutlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bugünkü varlığımızı o gün yakılan özgürlük ateşine borçluyuz... 

19 Mayıs 1919’da bağımsızlık ve özgürlük ateşi yakılmamış olsaydı; bugün bu topraklar yine olacaktı ama Türkiye Cumhuriyeti diye  bir devlet olamayacaktı . Bugün  23 Nisan’ları, 30 Ağustos’ları, 29 Ekim’leri her yıl milletçe coşku içerisinde kutluyorsak, bunu Samsun’dan yakılan özgürlük ateşine borçluyuz. İşte 19 Mayıs Bayramı’nın büyüklüğü ve önemi buradan ileri geliyor. Onun için Atatürk, ben 19 Mayıs’ta doğdum demesinin nedeni de budur. Ancak ne var ki, bugün hala 19 Mayıs’ın büyüklüğünü anlamak istemeyenler mevcut!
Bugün her yaştaki insan, konumu ne olursa olsun, ister Atatürk’ü sevsin, ister sevmesin bu topraklar üzerinde yaşayan herkes bugünkü varlığını, bağımsızlığını, namus ve şerefini, Cumhuriyet gibi onurlu bir rejime sahip olmayı Yüce Atatürk’ün Samsun’dan yaktığı özgürlük ateşine borçlu olduğunu asla unutmamalı ve unutturmamalı.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun...

GÜLDANE KAYA KAÇAR
UTEF Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkanı /
Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği Kurucu Başkanı
 Kalp Antalya ve Kalp Gazetesi.Com İmtiyaz Sahibi

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.